KORISNE INFORMACIJE
Od pohvale djeca rastu
Autor: Ivana Kasalo, 13. 12. 2011.

Većina knjiga o odgoju i odrastanju najvećim se dijelom bave pitanjima – što učiniti kad se dijete loše ponaša, kako zadržati dosljednost, kako postići da dijete radi ono što žele odrasli i sličnim temama. Najveći dio sadržaja se odnosi na vrijeme kad se dijete ponaša loše, zaboravljajući pritom da je vrijeme kad se dijete ponaša dobro najbolje vrijeme za prevenciju lošeg ponašanja.; pročitajte nekoliko ideja kako i kada djetetu dati pohvalu i pozitivnu pažnju.

...

1. Zaustavite se u trenutku kada se dijete ponaša dobro i pohvalite ga.
    Učitelji starog kova smatrali su da se dobro djetetovo ponašanje podrazumijeva, uspjeh u školi očekuje i dijete se ne hvali previše jer će se time pokvariti. Danas se zna da pohvala u odgoju treba biti barem nekoliko puta više od kazni, dijete treba pohvaliti za njegovo dobro ponašanje. Za pohvalu nemojte čekati neki poseban trenutak, pohvalite dijete kad god učini nešto dobro.
  2. Budite jasni.
    U pohvali (kao i u kazni) potrebno je biti što specifičniji, npr. "Hvala ti što si bio strpljiv i sačekao da završim razgovor."
  3. Koristite  fizičku pohvalu.
    Osim pohvale riječima, vrlo moćna je fizička pohvala (zagrljaji, namigivanje, tapšanja i sl.), ona ima posebnu snagu kod vrlo male djece.
  4. Povratnu informaciju dajte odmah.
    Nemojte čekati da prođe vrijeme za pohvalu, ona (kao i kazna) najbolje djeluje odmah nakon ponašanja koje želite pohvaliti.
  5. Nemojte koristiti pohvale s nastavkom.
    Kad izričete pohvalu onda se na njoj i zaustavite, nemojte ju nastavljati izrekama poput: "Zašto se tako ne ponašaš češće."
  6. Pohvalite dijete i drugima.
    Nazovite nekog i pohvalite dijete toj osobi u prisutnosti djeteta. Iskažite svoj ponos kako vam je lijep bio zajednički dan .
  7. Vaša nepodijeljena pažnja za dijete je najveća nagrada.
  8. Usmjerite svoja osjetila na dobra ponašanja.
    Umjesto da vodite unutarnje bilješke o tome kako i kada se dijete loše ponaša, usmjerite se na bilježenje (u mislima ili na papiru) vremena kad kada se ono ponaša dobro.
  9. Umjesto da kažnjavate ono što nećete, nagradite ono što hoćete.
    Pokažite djetetu da vam je njegovo dobro ponašanje važnije od njegovog lošeg ponašanja i trudite se da u sebi održite balans i ne upadnete u zamku traženja lošeg ponašanja.

Pripremila : Doma Dimitrov, stručni suradnik

Trogir, siječanj 2011.