Tamo, tamo da putujem

DRUGA DOMOVINA

Život u dalekoj Africi puno se razlikuje od života u Hrvatskoj.Drukčiji su običaji, ljudi, drukčija kultura, hrana, način života, školovanje. Proveli smo rano djetinjstvo u gradu Johanesburgu. Družili smo se s Indijcima,crncima,Englezima,Nijemcima. Rado smo prihvaćali druge,bilo bi nam drago kada nam se pridruže. Svi smo u školi bili jednaki,nije bila važna boja,vjera ili spol. Zajedno smo učili,igrali se,nalazili nove stvari i takav osjećaj vam nitko ne može pokvariti.Pohađali smo privatnu školu,bila je doista raskošna. Imali smo dućan,kantinu,tri velika igrališta,ogromnu dvoranu,dvije zgrade s razredima i ravnateljsko vijeće. Često smo išli u parkove npr. Sun City i Carneval City koji su jako lijepi i poznati parkovi. Život u Južnoafričkoj Republici bio je ponekad i težak. Crnci se bore za svoja prava i da dobiju vlast nad gradom. Oni misle da je to njihova država,ali bijelci tvrde da su je oni razvili pa njima pripada. Mi smo kod kuće imali veliko dvorište . Nismo smjeli izaći vani na ulicu jer često djeca nestaju. Iako je bilo puno ubojstva, kao djeca nismo se baš o tome brinuli. Uvijek smo odlazili do prijatelja. Hrana je tamo bila egzotična i ,iako imamo skoro sve isto kao ovdje u Hrvatskoj,nama je bila sočnija i slađa. Uvijek smo se radovali takvim obrocima. Iako smo tamo bili kao mali, naše sjećanje na tu zemlju još je živo.

To je naša druga domovina.

Marin Knežević,6.d

Mateo Knežević,8.d