Edukativni kutak
Autor: Ivana Kasalo, 3. 4. 2012.

Upisi u srednju školu samo što nisu počeli... Učenici, vi ste još uvijek neodlučni? To je razumljivo jer je mnogim adolescentima to prvi put u životu da trebaju donijeti tako važnu i tešku odluku. Pri donošenju takve odluke treba uzeti u obzir vrijednosti, interese, sposobnosti i osobine ličnosti.  Važno je da dobro razmislite o svojim životnim vrijednostima jer njihova se važnost očituje kasnije u vašim gledištima i ponašanjima, te određuje vaše životne ciljeve.

Također, ne treba zanemariti ni vlastite interese jer su nam oni dodatna snaga koja nas motivira  na spremnost da se određenom aktivnošću i sadržajem duže vremena bavimo.  I naravno bez određenih sposobnosti za određeno zanimanje obavljanje bilo kakvog posla ne bi bio moguć. Stoga dobro razmislite koje od sposobnosti su kod vas više razvijene jer su one jedan od osnovnih čimbenika za uspješno obavljanje nekog zanimanja. Morate biti svjesni toga da visoka ocjena iz nekog predmeta ne mora značiti i izrazitu sposobnost npr. neki odlikaši s lakoćom rješavaju zadatke iz matematike, dok drugi moraju poprilično „zagrijati“ stolicu da bi dobili izvrsnu ocjenu, što znači da sposobnosti jednog „odlikaša“ nisu jednake sposobnostima drugog „odlikaša“. Sposobnosti određuju ono što osoba može učiniti i predstavljaju jedan od osnovnih čimbenika za uspješno obavljanje nekog zanimanja. Također, ako imate zdravstvene i tjelesne teškoće izbor zanimanja bit će sužen jer će vam ta teškoća predstavljati zapreku za rad u određenom zanimanju, stoga trebate izabrati zanimanje u kojem ta teškoća neće biti zapreka za rad. Potom razmislite o sebi i svom ponašanju. Koje osobine ličnosti posjedujete? Da li ste skloniji radu s ljudima ili bi pak radije bili smješteni u svom uredu i obavljali svoj posao bez previše komunikacije s ostalima?

Ako nakon i svih tih promišljanja i dalje ne budete sigurni u svoju odluku, tada bi bilo poželjno posjetiti Hrvatski zavod za zapošljavanje (Odsjek za profesionalno usmjeravanje i obrazovanje)  gdje je, pored informacija o mogućnostima obrazovanja u Republici Hrvatskoj, uvjetima upisa u pojedina zanimanja i dr., moguće dobiti informacije o značajkama pojedinih zanimanja, kao i njihovoj zapošljivosti, što je jako bitna informacija u današnje vrijeme. Informiranje se provodi individualno i grupno, a provode ga savjetnici za profesionalno informiranje i obrazovanje.

Ukoliko bi vam bilo draže okušati se u elektronskom obliku savjetovanja vašeg budućeg zanimanja, tada iskoristite ovaj link i „bacite se“ na posao. http://mrav.ffzg.hr/zanimanja/

I zapamtite:

- birajte zanimanje, a ne školu

- nemojte podcijeniti niti precijeniti izbor vašeg budućeg zvanja

- ne precjenjujte sebe – nitko ne može uspješno obavljati sva zanimanja

- ne podcjenjujte sebe- nema čovjeka koji je sposoban samo za jedno zanimanje

- što više možete, uključite roditelje u proces vašeg odlučivanja – zajedno proučavajte literaturu, skupljajte informacije...

- odluka pri izboru zanimanja mora biti vaša jer vi birate svoje zanimanje jer vas interesira, to biste voljeli raditi, vi biste ga s uspjehom obavljali, neće šteti vašem zdravlju i vi imate odgovarajući uspjeh za upis u školu u kojoj ćete se osposobiti za obavljanje tog zanimanja.