Mali maslinari
Autor: Ivana Kasalo, 22. 11. 2011.

U sklopu projektne nastave, pod nazivom Dani maslina, učenici 4.a i 4.c razreda naše škole posjetili su 16.11.2011. maslinik obitelji Zulim u Segetu Gornjem i sudjelovali u berbi maslina. Mnogima od njih bilo je to prvo iskustvo, ali ih to nije spriječilo da budu vrijedni, te nauče jednu novu vještinu.

Bio je užitak gledati njihovo uzbuđenje i marljivost kojom su prionuli poslu, te slušati kako zrele  bobice lupkaju od dno posuda, cerada... poput slapova. To je i njima bio dodatni poticaj, te su vrijedne ručice „češale“, grabljale, skupljale, nosile, tovarile, vozile ... i tako smo pobrali 150 stabala maslina od ukupno 180. Vreće su bile pune plodova koji u sebi nose zlato sunca i svete sokove iz dubina zemlje.

Naravno da je tu bilo i igre, smijeha, viceva, tajnih razgovora, pogleda i nezaobilazne marende. Jeli su slatko, kao da su ti sendviči najukusniji obrok na svijetu.

Moramo pohvaliti i roditelje koji su tamo boravili sa nama i dali svoj doprinos, a to su mame: Marijana Maravić (4.a), Ivana Buličić, Mihaela Brnić, Ivana Kostović, Lucija Munjiza, Anita Pečnik, Žana Franić i Suzana Galić (4.c).  zahvaljujemo i roditeljima koji su prevezli svojim roditeljima djecu, a u tome ih nije spriječio ni makadam.

Posebno zahvaljujemo gospodinu Grgi i gospođi Mirjani Zulim koji su nas gostoljubljivo primili i HRABRO dopustili da se družimo s njihovim svetinjama-maslinama.

Tu nije kraj... 18.11. smo otišli u uljaru Bilaja i naučili kako se masline prerađuju u maslinovo ulje. Nevjerojatno! Djeca su sve upijala poput spužvi. U školu smo se vratili bogatiji za još jedno iskustvo, prepuni dojmova i još malo pametniji.

Bravo, djeco! Bili ste za 5! Kad se malo ruke slože, sve se može!

Možemo zaključit da je cilj ostvaren. Maslina, simbol mira i rada, to sveto drvo od kojeg živi velik broj ljudi primorskog kraja, ima velik značaj za gospodarstvo regije. Maslinarstvo je naša tradicija, a tradiciju treba očuvati. Zavirili smo u poljoprivredni život i zasigurno ćemo ubuduće više cijeniti svaku kap maslinova ulja i bilo koji proizvod s naše tržnice... jer je u to uložen veliki rad, trud i ljubav naših težaka.

Napisala: Učiteljica Jasminka Petrić (4.c)

Fotografirala: Irena Petrović (4.a)

Ps. Slijedi prezentacija i degustacija.

GALERIJA SLIKA