DAN GRADA TROGIRA
Autor: Ana Jerković, 11. 11. 2022.

Dana 14. studenog 2022. godine (PONEDJELJAK) je blagdan Svetog Ivana i Dan grada Trogira te vam povodom toga želimo sretan Dan grada!

Nebeski zaštitnik našega grada je u stvari blaženik, Trogirani ga zovu svecem iako on nije službeno kanoniziran. Sveti Ivan je bio trogirski biskup u 13.stoljeću. Svojim podrijetlom nije bio Trogiranin, već s otoka Cresa. Bio je benediktinac na Cresu, u samostanu sv. Petra u Osoru.

Ivan je razvio živu pastoralnu djelatnost.  Njegovim zalaganjem je utemeljen benediktinski samostan sv. Nikole u Trogiru. Zastupao je hrvatsku orijentaciju dalmatinskih gradova. Zaslugom sv.Ivana hrvatsko-ugarski kralj Kolomon nije razorio Trogir 1105., jer ga je sv. Ivan uspio odvratiti od toga. Grob mu se nalazi u trogirskoj katedrali (Kapela Svetog Ivana Trogiranina). Blagdan sv. Ivana Trogirskog, zaštitnika grada Trogira, svečano se slavi 14.studenog.

U prošlim stoljećima Trogirani su osim 14.studenog, naročito svečano obilježavali 4.svibnja. Tog dana se slavilo Primišćenje. To je bio blagdan prijenosa moći trogirskog biskupa i blaženika Ivana iz groba u katedrali u renesansnu kapelicu koju su u tu svrhu napravili Ivan Duknović, Nikola Firentinac i Andrija Aleši. Njena gradnja je započela 1468. Ovaj dan se slavio 4.svibnja svake godine.

Śutra nam je Primišćenje – znali bi Trogirani reći.

Pia Kudelik, 7.c