Međunarodni dan frankofonije
Autor: Ana Jerković, 18. 3. 2022.

Učenici 6. C razreda naše škole i nastavnica Ana Zelalija odlučili su obilježiti Međunarodni dan frankofonije koji se obilježava 20. ožujka.  Ovaj dan frankofoni i frankofili u svijetu odaju počast francuskom jeziku i kulturnom bogatstvu frankofonije.

No, što znače riječi frankofon i frankofil?

frankofon - onaj koji izvorno govori ili se dobro koristi francuskim jezikom

frankofil – prijatelj Francuza i Francuske, osoba koja je općenito sklona francuskom jeziku i kulturi.

Frankofonske zemlje ili frankofonija (franc. pays francophones, francophonie) je naziv kojim se (približno od 1880-ih) označuju zemlje kojima se stanovnici u ovoj ili onoj mjeri služe francuskim jezikom.  U Hrvatskoj se već tradicionalno frankofonija obilježava tijekom čitavog mjeseca ožujka na inicijativu Francuskog veleposlanstva i ostalih frankofonskih veleposlanstava u Zagrebu. Ovaj dan se obilježava na različite načine npr. kroz koncerte, izložbe, predstavljanje knjiga, besplatne tečajeve francuskog jezika, natjecanja, cikluse frankofonskih filmova, gastronomske večeri.

Mi smo se odlučili pripremiti za ovaj dan tako što smo na satovima razrednog odjela već od jeseni razgovarali o Francuskoj, njenom geografskom položaju, kratkoj povijesti, jeziku, kulturi i gospodarstvu.  O svemu što su naučili i u svojim istraživanjima prikupili, učenici 6.C su predstavili kroz svoje prezentacije te ih pokazali svojim vršnjacima iz 6. D razrednog odjela.

Osim prezentacija, organizirali smo i poduke iz francuskog jezika, naučili riječi za boje, brojeve, pozdrave te kako kratko predstaviti sebe na francuskom jeziku.