Inamorajen śe tebi grade!
Autor: Ana Jerković, 21. 12. 2020.

Na ovogodišnjim natječajima Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije odabran je projekt naše škole. Natječaj CI SDŽ Čuvari baštine namijenjen je potencijalno darovitim učenicima u umjetničkom i humanističkom području, kao i svim učenicima koji su zainteresirani za projektnu nastavu, interdisciplinarni pristup, suradničko, istraživačko i inovativno učenje. Cilj projekta „Čuvari baštine“ je razvijanje inovativnosti, kreativnosti, kritičkog  mišljenja, informacijske i digitalne pismenosti te sposobnosti za istraživački i suradnički rad kroz planiranje, provedbu i prezentaciju projekta u području baštine.

Tema projektog natječaja bila je Skrivena blaga mista moga, a odnosi se na nepokretnu materijalnu baštinu. Naša škola natjecala se s projektom Inamorajen śe tebi grade! (Divim se tebi grade). CI SDŽ je izabrao ovaj projekt te će ga financirati iznosom od 5.000,00 kuna.

Kulturna baština svojom raznolikošću predstavlja velik potencijal za razvoj talenata. Vjerujemo da upoznajući sebe, djeca stječu nova znanja i vještine koja postaju temelj mlade, odlučne i samosvjesne osobe koja će se odvažiti mijenjati stanje u društvu i izgrađivati ga na bolje svjesni da svaka promjena počinje od nas samih. Osoba koja poznaje svoje korijene aktivno djeluje u sadašnjosti kako bi izgradila svoju budućnost. Naša škola stara je 111 godina i spomenik je ljepote našega grada, ali i mjesto u kojem učitelji razvijaju talente naše djece,  usmjeravaju ih k pozitivnim odgojnim vrijednostima te ih potiču na proaktivan angažman u zajednici u kojoj žive. Mentorskim radom učitelji će voditi skupine učenika u aktivnostima koje za cilj imaju istraživanje i upoznavanje s tajnovitim i skrivenim blagom kulturne i povijesne baštine grada Trogira. Učenici će prezentirati svoj rad kroz aktivnosti u kojima su se pronašli sukladno svojim interesima i talentima koje posjeduju – likovnom stvaralaštvu, povijesnom istraživanju, brigom o ekologiji, dramsko-recitatorskom i glazbenom izričaju ili pak informatičkim vještinama. Timskim radom objedinit će se učenički prikaz skrivenih blaga mista našega.