21. 3. - Međunarodni dan osoba s Down sindromom
Autor: Ivana Kasalo, 21. 3. 2012.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s Down sindromom učenici su napravili plakat . Datum 21. ožujka simbolizira 3 reprodukcije 21. kromosoma što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom.

”Sa svojim blago nakrivljenim očima, svojim malenim nosom u okruglom licu i svojimnedovršenim izgledom, djeca s trisomijom više nalikuju na djecu nego ostala djeca.Druga djeca imaju kratke ruke i kratke prste; njihovi su kraći. Njihova sveukupna anatomija je oblija, bez oštrina i krutosti. Njihovi ligamenti i njihovi mišići su tako meki da pridaju blagu klonulost njihovoj cijeloj ćudi. Ta ljupkost se proteže i na njihov karakter: oni su komunikativni i nježni, posjeduju poseban šarm koji je lakše dijeliti nego opisati.”

Jerome Lejeune

Djeca s Down sindromom su dobra, topla,mirna, vesela i dobroćudna te se lako zabave i umire, skloni su ritmu,vole glazbu i sklona su igri. Kao što je i svaka osoba, osoba za sebe tako su i osobe s Down sindromom jedinstvenih sposobnosti,ponašanja, interesa i mogućnosti. I oni su i tužni i veseli, zabrinuti,tvdrogolavi, prkosni, dragi, svadljivi.

Djeca sa DS imaju iznimno jaku vizualnu percepciju, te mogućnost zrcalnog učenja kopirajući pozitivno obrazac sredine u kojoj odrastaju. Vrlo su topli, veseli sa razvijenom emocionalnom inteligencijom. Veliki plus je što kroz cijeli život mogu napredovati u usvajanju novih vještina i znanja, te ih je potrebno podupirati da razviju vlastite mogućnosti najviše što mogu, te na taj način izrastaju u ljude zadovoljne životom, koji žive uključeni u život lokalne zajednice.

Svi smo mi različiti u fizičkom, psihičkom i intelektualnom smislu, svi mi imamo svoje sindrome (jasne i vidljive ili tajne i dobro čuvane), ali svi činimo mozaik koji se zove život. No zasigurno poseban kamenčić, s posebnom ulogom za sve nas, u tom mozaiku čine upravo osobe s posebnim potrebama.

“Sunce ne pravi nikakve razlike. Njemu je svaki čovjek simpatičan. Gdje sija Sunce srca, tu je svaki čovjek vrijedan truda.”

Phil Bosmans