preskoči na sadržaj

Osnovna škola Petar Berislavić Trogir

Login
Tražilica

Kalendar rada škole

Upisi u 1. razred

Jelovnik

E-dnevnik

Sportski kutak

Upisi

E-lektira

Popis udžbenika i radnih materijala

Oglasna ploča
E lektira

Brojač posjeta
Ispis statistike od 4. 9. 2012.

Ukupno: 609861
Ovaj mjesec: 3343
Danas: 7
Gostiju on-line

 

 

Bitka za sigurnost

Što je to Micro Bit ?

Za one koji ne znaju, micro:bit je mala pločica s mikrokontrolerom te mnoštvo senzora koja omogućava početak rada s programiranjem i logikom programiranja. Za programiranje se nude razna vizualna sučelja koja početak rada čine uistinu jednostavnim. Pločica se programira putem USB-a, a osim senzora ima i dva tipkala te mali 5x5 LED displej. To su u srži su 25 crvene LED-ice mogu koje mogu prikazivati poruke. Na njemu su dvije programibilne tipke (gumbića) koji se mogu koristiti za kontrolu igre ili zaustavljanje i preskakanje pjesme na popisu za reprodukciju. BBC micro:bit može razaznati micanje i smjer kojim ideš, a može i koristiti nisko-energetsku Bluetooth vezu za interakciju s drugim uređajima i Internetom - zbilja pametno!

 

Što su crvena svjetla na prednjoj strani?

Crvena svjetla su LED-ice (light emitting diodes - diode koje odašilju svjetlo) i čine 5 x 5 mrežu. Mogu se uključivati/isključivati i kontrolirati jačina njihova svjetla.

Što je žuto svjetlo na stražnjoj strani micro:bita?

To je statusna LED-ica. Bljeska žuto kada sustav želi reći korisniku da se nešto dogodilo.

Čemu služe tipke (gumbići)?

Tipke A i B su vrsta ulaza (ulaznih podataka). Otkrivaju kada se tipka pritisne. Kada pritisneš jednu od tipki, zatvara se električni krug. BBC micro:bit može otkriti pritiskanje ili otpuštanje obje svoje tipke i biti programiran da pošalje podatke na drugi uređaj.

Tipka R na stražnoj strani BBC micro:bita je sistemska tipka (gumbić). Ima različite namjene. Kada preuzmeš i pokreneš program na svom BBC micro:bitu, pritisni tipku R za ponovno pokretanje i izvođenje programa od početka.

Nakon što spojiš na PC svoj micro:bit, trebao bi se pojaviti kao MICROBIT. Ako slučajno držiš tipku RESET dok uključuješ svoj BBC micro:bit, on će se pojaviti kao disk MAINTENANCE (održavanje) umjesto MICROBIT. To se zove 'način održavanja'.* *

Za nastavak programiranja svog BBC micro:bita, MORAŠ odspojiti svoj USB i ponovo ga spojiti. Provjeri da se sada pokazuje kao disk MICROBIT.

Zašto BBC micro:bit ima kompas?

Kompas može otkriti magnetska polja kao što je Zemljino magnetsko polje. Kako BBC micro:bit ima kompas, može otkriti u kojem se smjeru kreće. BBC micro:bit može otkriti u kojem smjeru je okrenut i pokret u stupnjevima kuta. Te podatke može koristiti u programu ili ih poslati na drugi uređaj.

 

Zašto BBC micro:bit ima akcelerometar (mjerilac ubrzanja)?

Na BBC micro:bitu postoji i akcelerometar koji detektira promjene u njegovoj brzini. On pretvara analogne informacije u digitalni oblik koji se može koristiti u BBC micro:bitovim programima. Izlaz je u mili-g. Uređaj također može otkriti mali broj standardnih radnji kao što je npr. trešnja, nagib i slobodni pad.

Što su prstenovi označeni s 0, 1, 2 na donjem rubu BBC micro:bita?

To su oznake za ulazno-izlazne izvode (pinove) P0, P1, P2, na koje se mogu priključiti vanjski senzori kao što su termometri ili detektori vlage. Oni također mogu biti oblici inputa i outputa. Možeš pročitati više o velikim i malim izvodima ovdje.

Kako se napaja moj BBC micro:bit?

Kada je tvoj BBC micro:bit povezan s računalom preko mikro USB, ne treba drugi izvor energije. No, kada nije povezan s računalom, tabletom ili mobilnim uređajem, trebat će ti 2 x AAA 1,5 V baterije za napajanje.

Da bi započeli programirati posjetite stranicuhttps://pxt.microbit.org/#lang=hr​

preskoči na navigaciju