Vrime je o' Božića
Autor: Tomislava Ečić Svirać, 7. 12. 2017.

U utorak,5.12.2017. godine, u 19 h, u Vatrogasnom domu Trogir, održan  je Edukativno-zabavni program ''Vrime je o' Božića'' kojim smo obilježili vrijeme Božića i željeli sačuvati trogirsku cakavicu te tradiciju našega grada.

Izdvajamo nekoliko rečenica o cilju programa:

„…Jezik stanovništva nužno je vezan za njegove svakodnevne aktivnosti, posebice one životno važne. Iščezavanjem ovoga govora, nestao je i jedan način života. Nije nam želja večeras žaliti za prošlim vremenima i tvrditi da je sve bilo ljepše. Svako vrijeme nosi svoje teškoće i izazove. Želja nam je njegovati duh jednog mjesta i njegovih stanovnika. Zahvaliti im na svemu. Sve blago, jezično, kulturno, kulinarsko, materijalno i vjersko ogledalo se u iznimnoj posvećenosti obitelji, djeci, toplini doma, odgoju i moralnim vrijednostima usađenim od malena. Sve to potaklo nas je da ovom posebnom večeri zahvalimo generacijama koje su ovdje živjele, stvarale i izgradile svojim radom i trudom sve što danas u ovom gradu vidimo…“

Priredba je bila i humanitarnog karaktera. U programu su sudjelovali učenici 2.b, 3.b, 5.c, 6.c, 6.d, 8.c i 8.d razreda pod vodstvom učiteljica Mihaele Russo i Mirele Medić i profesorica Ane Zelalije, Ivane Bilić, Sunčice Dukan i Anite Stanković.

Profesor Krešimir Peraga izradio je svečani plakat na pozornici,a naša psihologinja Ana Jerković je izradila plakate.

Izvedeno je nekoliko scenskih igara i recitacija. U programu su gostovali KUD Kvadrilja, koji su izveli tradicionalni ples Šotić te ženska klapa Stivanja koja je izvela dvije pjesme.

Na kraju programa organizirana je prodaja tradicionalnih trogirskih slastica. Prikupljena sredstva namijenili smo siromašnoj djeci iz Ruande gdje je naš don Danko Litrić već 30 godina misionar i s kojim naša škola surađuje nekoliko godina.

Zahvaljujemo svima koji su prisustvovali priredbi i uveličali ovo predblagdansko vrijeme. Veselimo se ponovnom susretu!

Pripremila Ana Drnasin i Mia Vukman, VIII. d