Cuj, jeman ti ništo rec !
Autor: Tomislava Ečić Svirać, 11. 5. 2017.

U srijedu, 3. svibnja u Galeriji Cate Dujšin Ribar bio je organiziran edukativno-zabavni događaj "Cuj, jeman ti ništo rec".Tema je bila očuvanje cakavice. Program je bio organiziran od strane Osnovne škole Petar Berislavić.

Gospodin Radovan Slade-Šilović, dogradonačelnik grada Trogira uveo nas je u ovaj program kratkom uvodnom riječju u kojoj nas je podsjetio da čuvamo naš jezik i našu cakavicu.

Kako nijedan događaj u Dalmaciji ne prolazi bez pjesme, učenička klapa Osnovne škole Petar Berislavić, pod vodstvom profesorice Ivane Milin Pućo izvela nam je pjesmu "Ćiri, biri bela Mare moja". Učenice osmog razreda, Karla Maleš, Klaudija Paljuca, Nina Botica i Antea Šimić predstavile su nam naš grad i cakavicu kratkim i zanimljivim tekstovima, nakon kojih su nam učenici prvih i drugih razreda pod vodstvom svojih učiteljica Mirele Medić i Mihaele Russo izveli igrokaze "Ima jedan grad po cile dane sam" i "Šušur u dvoru".

Učenica petog razreda, Romana Prižmić, pod vodstvom profesorice Ane Zelalije, odrecitirala nam je dvije predivne pjesme svima nam poznatog pjesnika gospodina Mirka Slade-Šilovića, a nakon nje učenica Klaudija Paljuca odrecitirala je pjesmu "Gospi od Karmena" pjesnikinje Katice Jurčev Maravić.

Učenice osmog razreda, Andrea Kokić, Sara Katić, Lorena Mlačić i Iva Antonia Marković, pod vodstvom profesorice Sunčice Maletić Dukan čitale su stihove svojih pjesama napisane na cakavici.

Učenik Mateo Vrebac iznio je završnu riječ ovog programa svim prisutnima, a potom njega nastupio je školski trio po ravnateljstvom profesorice Anite Stanković s pjesmom "Da je meni s tobom kroz Pasike".

Za kraj programa, gospođa Vanja Aranza, koja je provela svoj radni vijek kao učiteljica u našoj školi njegujući cakavicu, odrecitirala nam je nekoliko stihova.

Na ovom događaju sudjelovali su profesori, profesorice, učenici naše škole, kao i naša ravnateljica Edita Bratinčević, koja nam je omogućila da nastupamo, a tu su bili i mnogi roditelji koji su bodrili svoju djecu.

Klaudija Paljuca, 8.c

Izvor: Klaudija Paljuca, 8.c