Svjetski dan učitelja
Autor: Anamarija Botić, 5. 10. 2020.

„Ako morate staviti nekoga na pijedestal, stavite učitelje.
Oni su heroji našeg društva.“ – Guy Kawasaki

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada. Taj je dan prigoda da se pokaže da je rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni, stoga se taj dan obilježava u više od 100 zemalja svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Proglasio ga je UNESCO godine 1994. u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja.

Uloga učitelja iznimno je važna, a prenošenje i usađivanje znanja samo njezin mali dio. Prepoznati interes i dati vjetar u leđa najvažnija je učiteljska zadaća zbog koje mnogi danas važni znanstvenici, liječnici i ostali profesionalci nisu odustali od svojih snova. Vjerojatno nećemo pogriješiti ako kažemo da zbog učitelja ne treba strahovati za budućnost poučavanja. Pamteći što su nam značili, uvijek će netko poželjeti krenuti učiteljskim stopama.

Na današnji dan sjetimo se osoba koje su nas mnogostruko odredile. Čak i ako su odavno u mirovini, ne zaboravimo – jednom kada postanu učitelji, oni to nikada ne prestaju biti. Odajmo poštovanje i zahvalnost njihovu pozivu i radu, po mnogima najvažnijem pozivu za razvoj čovjeka i društva heart

Drage učiteljice i učitelji!

Hvala vam na velikom trudu i odgovornosti koje pokazujete svakoga dana, što u svojim učenicima vidite ljude kakvima bi mogli postati, potičete ih na ono što im se čini nemogućim, prenosite im ljubav prema otkrivanju svijeta i pokazujete im da svako novo znanje donosi nova pitanja i radost traženja odgovora.

Hvala vam što ste svakodnevno i vizionari i istraživači, motivatori i inovatori.

Sretno u svim izazovima koji su pred vama! Nastavite osvjetljavati životne staze učenicima i uvijek imajte na umu da je najvažnije odgojiti učenike da budu moralne osobe koje će izgrađivati bolje društvo. Znanje je potrebno, ali nije dovoljno za sreću kojom svi težimo. Ljubav je ona koja svijet čini plemenitijim i usrećuje čovjeka. Neka se vaša nada i vjera u bolje, unatoč svemu što se trenutno događa u društvu, nikada ne ugasi.

Sretan vam Svjetski dan učitelja!